Ir dažādi mīti un viedokļi par dažādas iebūvētas virtuves tehnikai nepieciešamajām instalacijām.
Viss ir vienkārši un saprotami. „Nothing special”. Joprojām labākais un lētākais(!) variants ir vispirms izveidot telpas vai virtuves iekārtas projektu, konsultējoties ar virtuves iekārtu ražotāju ja nepieciešams, iesaistot elektriķi un/vai santehniķi. Atgādinu, mēs virtuves projektu izveidojam BEZ MAKSAS, visbiežāk, tajā pat dienā Un ja nu tomēr liekas ka paši, ka nē, tad:
Gāzes skaitītājs.
Padomju laika dzīvokļos, kādos dzīvo vairums Latvijas iedzīvotāju, ir gāzes pieslēgums. Attiecīgi ir gāzes skaitītājs. Parasti, tas atrodas visneiedomājamākajās vietās – kaut kur, visam pa vidu. Ar milzīgi neglītu cauruli, kura, liekas, speciāli pagarināta. Gāzes skaitītāju var pārvietot jums vēlamā vietā, var nobēdzināt skapītī. Tātad, ar izņēmumiem, protams, skaitītāju vajadzētu likt apmēram 200 mm no zemes, tajā sienas pusē stāvvadam, kurā ir mazāk vietas. Otra variantā - blakus ūdens skaitītajiem.
Šeit noteikti būtu vērts piebilst – skaitītāju nomainīt ir dažas dienas(fiziski dažas stundas), virtuvi izgatavot ilgāk. Uztaisiet virtuves projektu! Kamēr taisīs virtuvi, paspēsiet pārlikt skaitītāju vairākkārt!
Ja kas, mums ir kontakti gāzes skaitītāja pārvietošanai vai atvienošanai ātri un licenzēti.
Trauku mašīna.
Ir divu izmēru - 450 mm un 600 mm platas. Skapītis trauku mašīnai nav paredzēts, tās iebūvē STARP skapīšiem. (Ir gan vēl arī korpusā iebūvejamas, taču tās Latvijā nav nopērkamas)
Regulējamās kājas pieļauj regulāciju iebūvēšanai virtuvē ar virsmas augstumu sākot no 850 mm, beidzot ar 920 mm, ja paliek ko apakšā var vēl arī augstāk.
Iebūvēta trauku mašīna aizņem pilnu(!) dziļumu savas vietas. Citiem vārdiem - jelkādi izvadi, visbiežāk pat elektrības kontakts, aiz iebūvētas trauku mašīnas, NAV iespējami. Pieslēgums ir jāveido blakus esošajā izlietnes skapītī, tieši pie izlietnes sifona un ūdens pieslēguma. Tādējādi, pieslēguma vieta vienmēr būs redzama un pieejama. Piecelieties, aizdodaties apskatīt savu veļas mašīnu – lūk, tieši tāds pat pieslēgums! Veļas mašīnas(trauku mašīnas) kanalizācijas caurule ievadīta izlietnes sifona atzarā, ūdens caurule, savukārt pievienota pie aukstā ūdens pievada izlietnei, ar "troiņiku", vai latviski ar atzara(?) savienojumu.
Tajos, retajos gadījumos, kad trauku mašīnu vai iebūvētu veļas mašīnu ir nepieciešamība novietot tik tālu no izlietnes, ka speciāli izvadi tomēr ir nepieciešami, tad tie ir jāveido ar nobīdi no iedomātās iebūvētas tehnikas vietas. Jo... Vēlreiz. Vieta, kur stāvēs iebūvēta trauku mašīna, ir jābūt absolūti brīvai. Un, otrkārt, blakus esošajā skapītī būs iespēja izveidot piekļuvi pieslēgumam.
Tas pats attiecas uz elektrības rozeti. Ir iespejams to izvietot izlietnes skapītī, pie sienas, blakus krāniem. Vai skapīsu cokolkāju(0 – 10 cm) līmenī netālu no vietas, kur stāvēs konkrētā tehnika. Tas nodrošinās tam piekļuvi, noraujot cokolu.
Iebūvēta veļas mašīna.
Viss tieši tas pats stāsts, kas ar trauku mašīnu. Vienīgi veļas mašīnai ir iespējams tikai viens platuma izmērs 600mm. Ja kas, durtiņas visiem modeļiem iespējams uzlikt uz abām pusēm.
N.B! Tās veļas mašinas, kuras ir paredzētas brīvi stāvošas NAV iespējams iebūvēt ar durtiņu priekšā. Ir, protams, arī pāris izņēmumi bijuši, taču ir jāsaprot - virsmai pārkare 2 cm, durtiņas biezums 2 cm., veļas mašīnas durtiņa ir bieza un izbīdīta, kas viss, kopsummā, liedz piekļuvi pulvera iebēršanai veļas mašinas atvilktnītē, vienkārši galda virsma ir tālu pāri veļas mašīnai.
Iebūvēta cepeškrāsns.
Iebūvētām cepeškrāsnīm ir mazliet plašāks izmēru diapazons. Standarta platums 600 mm platam skapītim. Stipri šaubos, vai uzdursieties izņēmuma piedāvājumam - taču būtu jāpiemin, ka ir arī 700 mm un 900 mm platas cepeškrāsnis. Ne pašiem populārākajiem ražotājiem, nu Latvijā ir pieejamas arī 450 mm plati cepeškrāsns modeļi. Ir nācies lietot šo platumu Tātad standarta platums – 600 mm platam skapītim. Visiem brendiem, pilnīgi visās cenu grupās un segmentos ir "pilna" augstuma cepeškrāsns - 595 mm. Iesaku izvelēties šādu. :-)
No modeļa uz modeli var būt vairāki augstuma standarti. Tāpēc, pirms izgatavot konkrētu skapīti būtu jāzin modelis. Īpaši svarīgi tas ir iebūvējot penālī.
Līdzīgi kā ar trauku mašīnu, visdrīzāk, būs nepieciešams pilns dziļums. Vismaz būtu vērts ar to rēķināties. Tāpēc elektrības izvadu būtu labi veidot tuvāk grīdai – 0 – 20 cm vai ļoti tuvu virsmas līmenim. Ja cepeškrāsns būs penālī, tad nedaudz augstāk vai zemāk, kā atradīsies cepeškrāsns.
Elektriska vai gāzes sildvirsma.
Ja zem sildvirsmas atradīsies cepeškrāsns, loģiski, ka abus elektrības izvadus organizēsiet reizē, ja cepeškrāsns atradīsies citur, droši izvadu lieciet jums ērtā vietā, sienā, zem sildvirsmas atrašanās vietas.
Vērts pieminēt. Jūs noteikti ziniet, ka elektriskai sildvirsmai būs nepieciešams lielas strāvas daudzums. Noteikti lielāks, kā standarta elektrības pieslēgums paredz. Šo noteikti jautājiet elektriķiem.
Elektrības kontakti virs virsmas.
Darba virsmas augstums ir no apmēram 860 līdz 930 mm. Šo izmēru nosakāt jūs paši – atbilstosi savam augumam, retāk kādas telpas īpanības vai vajadzības. Kontaktiem būtu jāatrodas kādus centimetrus virs darba virsmas. Kur? Galvenā darba zona jums būs starp izlietni un sildvirsmu. Kāds kontakts būs nepieciešams vietā, kur atradīsies elektriskā tējkanna, kafijas automāts, tosteris. Kontaktu daudzumu un atrašanās vietu nosakāt jūs paši, vislabāk saskaņā ar iepriekš izveidoto virtuves iekārtas plānu.
Tvaiku nosūcējs.
Nepiemirstiet! Nosūcēja darbībai nepieciešama elektrība! Var rozeti, var vienkārši vadu.
Ir tieša sakarība, starp nosūcēja jaudu, ventilācijas izvada diametru un telpas lielumu. Kas notiek, kad uz ceļa trīs joslas satek divās? Jā, veidojas sastrēgums – ceļš nespēj uzņemt automašīnu plūsmu. Tas pats notiek, ja nopērk ļoti jaudīgu nosūcēju, un cenšas to pieslēgt mazam izvadam sienā – gaisam nav kur palikt. Vai mazā telpā – kur nav to gaisu kur ņemt. Nosūcējs "izrādīsies" skaļš, un „ne vella” nesūks.
Ražotāji nosūcēju jaudu, kuru norāda, rēķina no pieņēmuma, ka izvads būs vismaz ꬿ125 mm.
Otra liela nelaime ir ventilācijas izveidē. Protams, neviens nevar aizliegt sienā iebūvēt mīkstās caurules, tikai ir jāsaprot, ja nevīžīgais celtnieks to kaut kur, aiz sienas būs ieburzījis, būs mainīts šķersgriezums(kļuvis mazāks). Tātad nosūcējs nerealizēs visu jaudu un šajā vietā, visdrīzāk gaiss taisīs troksni. Lai, veidotu ventilāciju sienā, ir speciālas cietās caurules, ir redzēta izmantojam resnā kanalizācija.
Nosūcēja pieslēguma vietā, no sienas ir cietā savienojuma vieta! Šāda(var būt arī bez pretvārsta):
Apgaismojums zem skapīšiem.
Elektrību darba virsmas apgaismojumam var izmantot to pašu izvadu, kurš ir paredzēts tvaiku nosūcējam.
P.S. Noteikti ir kādi stīvi teikumi, vai kādas nepilnības, kuras kādiem, kompetentiem meistariem liekas pielabojamas. Būšu priecīgs uzlabot šo rakstu!